czwartek, 6 lipca 2017

[Artykuł] Gry, które chciałbym aby ujrzały światło dzienne.

     Dużo jest gier komputerowych, na których kontynuacje wierni gracze oczekują latami licząc aż w końcu się doczekają. Takim przykładem jest chociażby Half Life 3. Nie wiadomo czy ta gra ujrzy kiedyś światło dzienne. Za to wiadomo, że wielu taka informacja by ucieszyła. Ta wyżej wymieniona gra nie jest lubianą przeze mnie, gdyż nigdy w nią nie grałem. Za to są gry, których sequela bądź też prequela oczekuję, ale czy tak się stanie, niestety nie wiem. Mogę tylko spekulować. Poniżej przedstawiam listę moich gier.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gothic     Dlaczego nie napisałem Gothic 5? Czy też może Gothic 4? Ja należę do fanów tej gry i do grupy, która z różnych ważnych powodów nie uznaje czwartej części. Poza tym, kto tu mówi o kontynuacji. Mógłby to być zarówno prequel. Tak, czy inaczej spełnieniem jednego z moich marzeń byłoby zagranie w nową odsłonę tejże wspaniałej gry! Uniwersum Gothica jest bogate, więc nie ma tutaj co mówić o naciąganiu na siłę fabuły lub innych aspektów, czy dojeniu marki niczym kury znoszącej złote jaja. Poniżej chcę napisać swoje propozycje co do koncepcji gry.

     Mogłaby to być kontynuacja jednego z trzech głównych zakończeń trzeciej części Gothica, gdzie Bezimienny wraz z Xardasem udali się do niezbadanych krain. Daje to wiele możliwości takich jak poznanie nowej rasy, cywilizacji, wielu tajemnic o których nikt nie pisał w wielu księgach spotykanych w grze. Przyznam, że ta opcja podoba mi się najbardziej.

     Moglibyśmy też trafić na północne, skute lodem Ziemie Orków. Poznać ich kulturę, zwyczaje, czy wierzenia od wewnątrz. Jakieś ich konfrontacje z inną rasą, którą znają tylko Orkowie. Ogólnie lubię śnieżne klimaty, więc zrobienie czegoś na pozór Skyrima byłoby spoko :)

     Jeżeli już na propozycjach stoimy, to czemu nie mielibyśmy poznać wydarzeń sprzed pierwszej części? Swoisty prequel serii. Przyznam, że ten pomysł najmniej mi się podoba. Dużo ludzi chciałoby zapewne poznać historię Bezimiennego przed trafieniem do Górniczej Doliny co ja osobiście uważam za słaby pomysł, gdyż tajemnica tejże osobowości powinna zostać tajemnicą, a spekulacje wokół niej powinny zostać kwestią indywidualną każdego fana serii. Poza tym prawdziwi fani wiedzą, że powstaje duża modyfikacja o nazwie Dzieje Khorinis, która ma pokazać historię sprzed pierwszej części, a głównym bohaterem nie będzie Bezimienny.

     Propozycji mógłbym podać jeszcze wiele. Ogólnie uważam, że seria ma jeszcze wiele do pokazania. Wierzę w kreatywność Piranii, ale także w ich obawy, gdyż jak powiedział jeden z nich:
- Pytając dziesięciu ludzi co chcieliby ujrzeń w nowej odsłonie, powstaje dwadzieścia opinii.      
     Chcieliby by gra nie zawiodła fanów i wyszła jak najlepiej, a trzeba wziąć pod uwagę, że w firmie pracuje zaledwie 20 osób, a budżetu też nie mają dużego. Przez to nie mogą pozwolić sobie na wiele rzeczy, chociażby zrobienie dobrych animacji, które kuleją w każdej grze. Widać to też w nowym Elexie, który dużo traci przez to w oczach ludzi (szczególnie tych niezaznajomionych z Piranią) jak i również trochę przestarzałą mechanikę. Przez to takie ważne rzeczy jak fabuła czy klimat idą w odstawkę nie dając szans na dobry odbiór gry. Ludzie niestety z tych względów nie traktują tej gry też jako produktu typu "Indie" tylko towar kategorii "AAA" co w sumie mnie trochę nie dziwi, gdyż to pewien ewenement, że tak małe studio z tak niskim budżetem potrafi zrobić tak dobrze wyglądającą grę!

     Jednak mimo wszystko wierzę, że w firmie się jakąś ułoży i będą w stanie stworzyć bardzo dobrą odsłonę Gothica.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gothic 3 Remake


     Streszczając się chcę napisać, że w przeciwieństwie do wielu osób, którzy chcieliby remaku pierwszej, czy drugiej części Gothica ja chciałbym trzeciej. Ta część mimo iż była dobra, nie była tak wspaniała jak poprzednie. Kulała optymalizacja, fabuła zaczynała gubić się po drodze, pełno błędów i niedoróbek. To wszystko nie wina twórców tylko wydawcy, który bankrutował i chciał szybszego wydania gry bez względu na niedokończoną grę. Większość błędów została naprawiona dzięki fanom za pomocą łatki, ale takie rzeczy jak optymalizacja czy średnia fabuła zostały, a wiem, że Piranie mogłyby to zmienić. To tyle.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
GTA San Andreas 2


     San Andreas miało w sobie ten klimat lat dziewięćdziesiątych Ameryki. Fabuła też mnie bardzo wciągnęła dlatego nic dziwnego, że chciałbym kontynuację, która jednak nie nastąpi.

     Pierwszym powodem jest to, że ta gra należy do poprzedniej ery GTA w którą wchodziły również III i Vice City. Drugim jest to, że w najnowszej odsłonie gry należącej do nowej ery, gdzie akcja toczy się w czasach współczesnych mamy Los Angeles, czyli Los Santos, w którym toczyła się akcja San Andreas. Dlatego niema co liczyć na szybki powrót do tego miasta, a szczególności do lat dziewięćdziesiątych. Chociaż szczerze powiedziawszy akcja mogłaby dziać się w latach aktualnych, do San Andreas, które mimo iż znajduje się w innym uniwersum mogłyby być jakieś nawiązania, ale ważne by fabuła opowiadała losy gangu Grove Street czyli ogólnie mówiąc oferowałaby powrót gangsterskiego klimatu.

     Mógłby to być dodatek fabularny do GTA V, ale przez politykę wydawcy niema co na to liczyć. Przez GTA Online, które dużo zarabia stając się pasywnym źródłem dochodu nie dość, że mają co chwilę problemy z modderami to przesuwają następną odsłonę gry i zrezygnowali z płatnych dodatków fabularnych na rzecz tych do wersji sieciowej. Szkoda, ale tak to jest, że światem rządzi pieniądz, a wielkie korporacje swoich konsumentów jako maszynki do zarabiania pieniędzy.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sleeping Dogs 2


     Pierwsza część Sleeping Dogs niezmiernie mi się spodobała. Azjatycki klimat, miasto Hongkong i ciekawa, wciągająca fabuła wraz z charyzmatycznym bohaterem. Do tego rozbudowana mechanika walki. Nic dziwnego, że chciałbym ujrzeć kontynuację tej gry, która powstawała. Czas przeszły, gdyż firma zbankrutowała i została zamknięta przerywając tym samym pracę nad grą. Z tego co wyczytałem druga część miała mieć duży otwarty świat z miastem położonym w Delcie rzeki Perłowej. Miało być też dwóch protagonistów, gdzie by poznać całą historię trzeba by było przejść grę dwa razy z perspektywy każdej osoby. Do tego tryb kooperacji. Ogólnie "lepiej" "więcej" Brzmi dobrze, ale ciekawi mnie ile by z tego zrobili, gdyż wiadomo jak to z budżetem. Może gdyby zajęli się od razu kontynuacją niż grą MMO w tym uniwersum coś by z tego wyszło, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Reasumując mogły być to dobre produkcje, ale prawdopodobnie nie powstaną (ale nigdy nie mów nigdy) ze względu na pieniądze. To jest to! Ludzie ambitni i pomysłowi nie zrealizują swoich prac, przez to, że brakuje budżetu na ich realizację. A kiedy te pieniądze są pada ludziom na mózg i zaczynają mieć w dupie zwykłego konsumenta. Gdybym był jakimś miliarderem jak Trump sfinansowałbym twórców Gothica, czy Sleeping Dogs. Na pewno by na tym zyskali i twórcy gier i fani jak i ja sam :)