piątek, 6 czerwca 2014

Doctor Who - Fenomen wśród fenomenów :)

          Witajcie, wszyscy którzy zaglądają na mojego bloga, choć nie ma takich osób wielu, to jednak są :) Chciałbym polecić wam fenomenalny serial jakim jest Doctor WHO!


Dlaczego fenomen?

          Fenomenalny to dobre określenie dla serialu, który jest emitowany od 50(!) lat, (oczywiście z kilkoma, kilkuletnimi przerwami) i jest emitowany do dzisiaj. W związku z tym iż serial emitowany jest tak długo dzieli się on na dwie serie:
Klasyczne - kręcone od 1963 do 1989 roku (Osobiście oglądałem tylko dwa odcinki :)
Nowe - kręcone od roku 2005 do teraz.
          Nie trzeba przejmować się tym, że żeby zrozumieć serial trzeba będzie trzeba obejrzeć ponad 30 sezonów. Nowe serie zostały kręcone w taki sposób, żeby oglądający mógł szybko załapać o co chodzi w tym serialu (Ja załapałem, więc jest dobrze :)

Kim jest Doktor?

          Doktor to kosmita zwany Władcą Czasu. Posiada on zdolność regeneracji tzn. kiedy jego ciało umiera, może przenieść się w inne. (Cudowne, nieprawdaż!) Lecz nie jest aż tak dobrze jak by się mogło wydawać, gdyż jeden cykl regeneracyjny liczy tylko, (a może i nie) 12 wcieleń, więc kiedyś Władca czasu będzie musiał umrzeć :(
          Podróżuje w czasie i przestrzeni swoją machiną czasu zwaną TARDIS, która z wyglądu przypomina XX wieczną brytyjską budkę policyjną. Nie może być mu nudno, więc podróżuje z ziemskimi towarzyszami, którym odmienia tym samym życie pokazuje im historię innych planet i samej Ziemi, dzięki czemu poznajemy nie tylko przeszłość, ale i alternatywną przyszłość naszej planety. Oprócz tego spotykamy znane osoby np. Vincent van Goth, Winston Churchill czy Adolf Hitler :)

          Niektórzy mogą zapytać, jaki Doktor, dlaczego tak się nazywa, czy to jego imię? Jego prawdziwe imię to najsilniej strzeżona tajemnica we Wszechświecie. Nikt nie wie, jak się on naprawdę nazywa (oprócz jego samego :) Nie wiadomo dlaczego postanowił ukryć swoje imię, czy zrobił coś złego w przeszłości i jego prawdziwe imię przyprawia mu ból, to wie tylko On sam. Prawdopodobnie nazwał siebie Doktorem, ponieważ chciał pomagać ludziom i innym istotom, a te właśnie słowo się z tym kojarzy.

Dla kogo kierowany jest serial?

          Serial kierowany jest dla każdego, dlatego wpadnie, a przynajmniej powinien wpaść w gust każdej osobie: młodej, starej, kobiecie czy mężczyźnie. Są tam zarówno wątki romantyczne, jak i pełne mroku, tajemnic oraz pytań, na które może nigdy nie poznamy odpowiedzi. No i oczywiście specyficzny brytyjski humor. (Mi tam się taki podoba:)

Krótki wstęp dla nowych serii Doktora.
     
         Serial rozpoczyna się od momentu, kiedy 9-ta inkarnacja Doktora spotyka młodą dziewczynę Rose Tailer. Od razu widzi, że jest on "dziwny" i że będzie ją czekać z nim wiele przygód. Dowiadujemy się od niego m.in. że został prawdopodobnie ostatnim z rasy, ponieważ wszyscy Władcy Czasu zginęli podczas Wielkiej Wojny z Dalekami - ich głównymi wrogami. Doktor będzie rozpaczał tak wielką stratę dla niego, będzie liczyć na to, że ktoś jeszcze przeżył. Czy się nie przeliczy, to zobaczcie sami :)


Achtung! Jeszcze jedna ważna rzecz, zanim zaczniecie oglądać! :) :)

        Jeszcze jedna ważna rzecz, dużo ludzi rezygnuje z serialu po pierwszym sezonie, ponieważ jest on nie do przełknięcia. Sam tak sądziłem, ale dałem mu szansę. Jest tak, ponieważ serial początkowo miał niski budżet co skutkowało niskimi efektami specjalnymi, dziwnymi, plastikowymi kosmitami i ogólnie głupimi pomysłami reżyserów. Lecz możecie być pewni, że od 2-go sezonu to się zmieni. Radzę się nie poddawać i zagłębić w historię Doktora najdalej jak się tylko da! :)