wtorek, 1 sierpnia 2017

[TOP3Gier] Miejsce I - Gothic 2


Krótka opinio-recenzja:

Mechanika:

     System walki choć toporny jest to dla tej serii plusem, wraz z systemem nauki, zdobywaniem doświadczenia i skalowaniem trudności przeciwników co zachęca, a wręcz narzuca zaglądanie graczowi w każdy kąt, gdyż każda znaleziona laga czy moneta ma duże znaczenie. Już jak na tamte czasy mogły odrzucać animacje, lecz nie było aż tak źle.

Świat:

     Mroczna, zniszczona Górnicza Dolina, miasto Khorinis wraz z łąkami, polami i lasami, do których strach się zapuszczać dodają tej grze niepowtarzalnego klimatu. Każde miejsce ma swój urok i zachęca do jak najgłębszego zapoznania co jest tym bardziej dobre, gdyż jak wspominałem już w mechanice każda nawet najmniejsza rzecz jest warta zdobycia. Sam duży, wypełniony detalami świat żyje, a postacie robią swoje rzeczy i reagują na otocznie, czy samego głównego bohatera. Ogółem... klimatycznie!

Audio:

     Uwielbiam Kaia Rosenkranza. W każdej grze przy której pracował się spisał i nie inaczej było w drugiej części Gothica. Jego muzyka idealnie wkomponowuje się w każde miejsce napotkane w grze co dodaje ochoty na zwiedzanie świata. Lubię też ćwierkanie ptaków :> Wielki plus ma także polski dubbing! Bardzo dobrze wspominam Bezimiennego, któremu głos użyczył Jacek Mikołajczak. 

Fabuła:

     Niby prosta fabuła. Światu zagrażają Smoki, a my mamy je odnaleźć i pokonać. [Zabrzmiało jak Skyrim :] Jednak nie ma tak łatwo! Grę zaczynamy zwykłym leszczem, do pokonania bestii potrzeba starożytnego artefaktu, który nie łatwo zdobyć, a za rogiem czyha wojna z Orkami. Ogółem historia jest wciągająca, napięta i zaskakująca.
     Gra oferuje ciekawe questy główne jak i poboczne. Nawet takie proste jak zbieranie rzepy na początku gry dodają uroku, gdyż główny bohater nie jest na starcie wielkim badassem. Nie sprawiały one uczucia monotonności.

Postacie:

     Do tego by dobrze się grało, przemierzało krainy i poznawało świat potrzebny jest ciekawy i charyzmatyczny bohater. Bezimienny nie jest typem osoby mającego kij w czterech literach. Nie stara się również udawać kogoś, kim nie jest. Często podchodzi do wszystkiego z dystansem, rzuca raz po raz ciętą ripostą, ale i również potrafi zachować powagę w skrajnych sytuacjach.. Nie jest też głupi i prymitywny. W każdym razie trudno nie polubić gościa, chyba że jest się typem kobiety, która oczekuje przystojnego emo pedzia :)
     Podczas gry spotykamy również wiele ciekawych postaci głównych czy podocznych. Ekipa Bezimiennego składająca się z Lestera, Gorna, Diega czy Miltena da się lubić, a spotykanie ich napawa radością.

Dodatkowe atuty:

     Gra posiada zestaw modderski, dzięki czemu powstało wiele ciekawych dodatków oferujących nowe mapy, questy i fabułę starczającą na wiele godzin.

Ogólnie:

     Dla większości fanów Gothica najlepszą częścią jest pierwsza część Gothica. Może i mają rację. Jednak większy sentyment mam do drugiej części, gdyż była pierwszą w jaką grałem. Jedne z najlepiej wspominanych chwili w moim życiu są te spędzone nad tą grą! Pamiętam jak siedziałem kiedyś w domu (udawałem, że byłem chory) i grałem w nią. To jedna z niewielu gier, gdzie po latach tkwi w mej pamięci dlatego znalazła się ona w TOP3 na pierwszym miejscu i wątpię by kiedyś jakaś inna miałaby zastąpić jej miejsce :)

Plusy:
+ ciekawa historia, choć mniej oryginalna jak w Gothic I
+ klimat
+ rozwój postaci
+ wyrafinowany poziom trudności
+ świat zachęcający do zajrzenia w każdy kąt
+ grafika
+ oprawa audio
+ charyzmatyczni bohaterowie jak i sam protagonista

Minusy:
- sterowanie ssie, ale da się przyzwyczaić